Skip to content

3535 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block135.09
Lot117
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,200
66%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,251+5.3%
2024$4,989+7.1%
2023$4,656+0.4%
2022$4,636+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14999, Page 1767

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 13829, Page 1366

Property Sale

Sale
$180,400
DeedBook 5602, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1998