Skip to content

3559 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 10, 2006

Property Information

Block135.09
Lot123
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,739
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,300
66%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,253+5.3%
2024$4,990+7.2%
2023$4,656+0.4%
2022$4,636+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13556, Page 1777

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5617, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1998