Skip to content

3595 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Date
Oct 27, 1999

Property Information

Block135.09
Lot132
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,300
66%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,003+5.5%
2024$4,740+11.7%
2023$4,244+0.5%
2022$4,224+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$174,300
DeedBook 5576, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1998