Skip to content

2490 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$414,995
Last Sale Date
May 4, 2024

Property Information

Block135.09
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
35%
Improvement Value:$185,800
65%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,921+5.5%
2024$4,663+10.4%
2023$4,224+0.5%
2022$4,204+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$414,995
Sq Ft1,727DeedBook 19776, Page 1838Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 16878, Page 46Recorded9/21/2017

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13382, Page 861

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 5402, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1996