Skip to content

3637 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block135.09
Lot142
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,375
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$248,200
72%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308+9.8%
2024$5,743+4.6%
2023$5,490+0.5%
2022$5,465+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,375DeedBook 19359, Page 1320Recorded4/24/2023

Property Sale

Sale
$208,250
DeedBook 5632, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1998