Skip to content

3641 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block135.09
Lot143
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
35%
Improvement Value:$184,500
65%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,147+5.3%
2024$4,890+9.8%
2023$4,454+0.4%
2022$4,434+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,675DeedBook 17527, Page 1105Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12976, Page 981

Property Sale

Sale
$234,500
DeedBook 10795, Page 1213

Property Sale

Sale
$170,400
DeedBook 5542, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1998