Skip to content

2522 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block135.09
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$189,100
66%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+5.5%
2024$4,737+7.5%
2023$4,406+0.5%
2022$4,386+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,814DeedBook 19936, Page 1294Recorded2/25/2025

Property Sale

Sale
$173,900
DeedBook 5404, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1996