Skip to content

2530 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block135.09
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
38%
Improvement Value:$166,400
62%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640+5.6%
2024$4,396+15.3%
2023$3,812+0.5%
2022$3,794+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,456DeedBook 18606, Page 1751Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 16880, Page 1554Recorded9/25/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 16668, Page 1740Recorded2/24/2017

Property Sale

Sale
$140,600
DeedBook 5404, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1996