Skip to content

2593 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block135.09
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
35%
Improvement Value:$188,500
65%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275+5.3%
2024$5,011+7.4%
2023$4,666+0.4%
2022$4,646+10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,814DeedBook 17549, Page 548Recorded7/26/2019

Property Sale

Sale
$171,900
DeedBook 5361, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1996