Skip to content

2607 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block135.09
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,322
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
31%
Improvement Value:$234,100
69%
Total Assessment$341,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,215+5.3%
2024$5,904+4.4%
2023$5,655+0.4%
2022$5,631+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$432,500
Sq Ft2,322DeedBook 19302, Page 399Recorded2/15/2023

Property Sale

Sale
$194,400
DeedBook 5382, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1996