Skip to content

2697 Rockport LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block135.09
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,193
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
38%
Improvement Value:$160,300
62%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,706+5.3%
2024$4,471+21.0%
2023$3,695+0.4%
2022$3,678+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,193DeedBook 17424, Page 1171Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,193DeedBook 17219, Page 433Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$131,400
DeedBook 5403, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1996