Skip to content

2721 Rockport LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 6, 2011

Property Information

Block135.09
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,749
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,300
66%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,253+5.3%
2024$4,990+8.7%
2023$4,591+0.4%
2022$4,571+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 15057, Page 152

Property Sale

Sale
$178,300
DeedBook 5356, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1996