Skip to content

2741 Rockport LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block135.09
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
35%
Improvement Value:$186,000
65%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,174+5.2%
2024$4,916+8.8%
2023$4,519+0.4%
2022$4,499+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 16250, Page 399Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 15573, Page 1452Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13012, Page 1737

Property Sale

Sale
$165,400
DeedBook 5341, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1996