Skip to content

2753 Rockport LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 16, 2007

Property Information

Block135.09
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
35%
Improvement Value:$189,700
65%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,047+5.5%
2024$4,782+5.7%
2023$4,526+0.5%
2022$4,505+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13608, Page 718

Property Sale

Sale
$176,400
DeedBook 5368, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1996