Skip to content

2757 Rockport LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block135.09
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$182,300
65%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,144+5.3%
2024$4,887+11.2%
2023$4,394+0.4%
2022$4,375+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,675DeedBook 19277, Page 1448Recorded1/18/2023

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,675DeedBook 17356, Page 1975Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5407, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1996