Skip to content

2703 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block135.09
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
35%
Improvement Value:$184,700
65%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,955+5.5%
2024$4,695+9.5%
2023$4,289+0.5%
2022$4,269+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10001, Page 450

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5334, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1996