Skip to content

2462 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block135.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,334
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
30%
Improvement Value:$238,400
70%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+5.3%
2024$5,875+2.7%
2023$5,720+0.4%
2022$5,695+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 16239, Page 1430Recorded11/12/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 15380, Page 1629

Property Sale

Sale
$193,900
DeedBook 5398, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1996