Skip to content

2751 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 2, 2015

Property Information

Block135.09
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$186,200
66%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,178+5.3%
2024$4,920+8.8%
2023$4,521+0.4%
2022$4,501+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 16036, Page 1088Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11481, Page 541

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5341, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1996