Skip to content

3417 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block135.09
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$182,300
65%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,144+5.3%
2024$4,887+10.7%
2023$4,414+0.4%
2022$4,395+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,675DeedBook 18064, Page 339Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 5464, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1997