Skip to content

2401 Torrington DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block135.10
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$183,800
65%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,153+5.3%
2024$4,895+12.4%
2023$4,354+6.6%
2022$4,085+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,689DeedBook 19991, Page 1617Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$291,200
Sq Ft1,689DeedBook 18276, Page 1544Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5529, Page 13

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5279, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1995