Skip to content

2413 Torrington DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block135.10
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,667
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$183,700
65%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+5.9%
2024$4,394+10.4%
2023$3,979+0.5%
2022$3,959-1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,667DeedBook 16751, Page 54Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 5279, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1995