Skip to content

2469 Spring Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block135.11
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
38%
Improvement Value:$177,500
62%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+5.3%
2024$4,925+12.6%
2023$4,374+0.4%
2022$4,355+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
Sq Ft1,689DeedBook 17630, Page 1204Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5296, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1995