Skip to content

2561 Little Pine CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block135.11
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,444
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
40%
Improvement Value:$162,900
60%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,918+5.3%
2024$4,672+15.0%
2023$4,064+0.4%
2022$4,046+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12368, Page 1759

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11769, Page 751

Property Sale

Sale
$131,800
DeedBook 5290, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1995