Skip to content

2574 Little Pine CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$251,900
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block135.11
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,667
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
36%
Improvement Value:$181,300
64%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,162+5.3%
2024$4,904+11.0%
2023$4,419+0.4%
2022$4,400+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$251,900

From:

To:

Sq Ft1,667DeedBook 17004, Page 1594Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 5294, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1995