Skip to content

2564 Brenton LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block135.12
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,344
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
37%
Improvement Value:$166,800
63%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,825+5.3%
2024$4,584+17.9%
2023$3,889+0.4%
2022$3,872+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 15940, Page 1475Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$136,900
DeedBook 5405, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1996