Skip to content

2578 Brenton LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block135.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,399
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
29%
Improvement Value:$255,100
71%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+5.3%
2024$6,251+2.0%
2023$6,130+0.4%
2022$6,103+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$273,500

From:

To:

Sq Ft2,399DeedBook 16214, Page 1942Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$191,900
DeedBook 5365, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1996