Skip to content

2648 Falcon LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2006

Property Information

Block135.13
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
35%
Improvement Value:$187,600
65%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,295+5.3%
2024$5,030+7.5%
2023$4,679+0.4%
2022$4,658+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$171,900
DeedBook 5355, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1996