Skip to content

2608 Falcon LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Jun 23, 2016

Property Information

Block135.13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,399
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$245,600
70%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,138+5.5%
2024$5,819+4.6%
2023$5,563+0.5%
2022$5,537+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

Sq Ft2,399DeedBook 16440, Page 1212Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10184, Page 1176

Property Sale

Sale
$200,500
DeedBook 5353, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1996