Skip to content

2651 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block135.15
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
36%
Improvement Value:$181,200
64%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,178+5.3%
2024$4,920+8.9%
2023$4,519+0.4%
2022$4,499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,727DeedBook 20007, Page 146Recorded5/9/2025

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 5399, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1996