Skip to content

2745 Dalton LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block135.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,444
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
38%
Improvement Value:$166,900
62%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,918+11.2%
2024$4,422+17.2%
2023$3,774+0.5%
2022$3,757+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,444DeedBook 19545, Page 437Recorded11/22/2023

Property Sale

Sale
$220,500
Sq Ft1,444DeedBook 19502, Page 414Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 5338, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1996