Skip to content

2736 Rockport LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2000

Property Information

Block135.16
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,456
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
39%
Improvement Value:$165,400
61%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,908+5.2%
2024$4,663+14.7%
2023$4,064+0.4%
2022$4,046+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 5378, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1996