Skip to content

2742 Dalton LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$244,500
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block135.16
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
35%
Improvement Value:$187,400
65%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,255+5.3%
2024$4,992+10.1%
2023$4,534+6.3%
2022$4,264+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$244,500
Sq Ft1,727DeedBook 17814, Page 1426Recorded3/9/2020

Property Sale

Sale
$162,900
DeedBook 5337, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1996