Skip to content

2667 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block135.16
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
30%
Improvement Value:$237,000
70%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+5.5%
2024$5,618+4.6%
2023$5,371+0.5%
2022$5,346+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,310DeedBook 20116, Page 178Recorded8/28/2025

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5617, Page 197

Property Sale

Sale
$191,900
DeedBook 5341, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1996