Skip to content

2678 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$157,700
Last Sale Date
Jan 23, 1996

Property Information

Block135.17
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,600
65%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,204+5.3%
2024$4,944+10.0%
2023$4,494+0.4%
2022$4,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,700
DeedBook 5340, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1996