Skip to content

2687 Silver Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 14, 2014

Property Information

Block135.17
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,667
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
36%
Improvement Value:$180,100
64%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140+5.3%
2024$4,883+11.1%
2023$4,394+0.4%
2022$4,375+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,667DeedBook 15923, Page 1255Recorded10/23/2014

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 15040, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1996