Skip to content

2683 Silver Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2005

Property Information

Block135.17
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,340
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
37%
Improvement Value:$167,100
63%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830+5.3%
2024$4,589+18.1%
2023$3,884+0.4%
2022$3,867+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5331, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1995