Skip to content

2656 Rockport LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block135.17
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
37%
Improvement Value:$181,800
63%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,226+5.3%
2024$4,965+9.5%
2023$4,534+0.4%
2022$4,514+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 17288, Page 1828Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 12820, Page 88

Property Sale

Sale
$167,300
DeedBook 5348, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1996