Skip to content

2646 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block135.17
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,599
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$181,500
65%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,861+5.5%
2024$4,605+15.0%
2023$4,004+0.5%
2022$3,985+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5366, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1996