Skip to content

2745 Brookdale CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block135.18
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
36%
Improvement Value:$185,100
64%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,054+5.5%
2024$4,789+8.7%
2023$4,406+0.5%
2022$4,386+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,814DeedBook 19895, Page 210Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$176,650
DeedBook 5317, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1995