Skip to content

2737 Brookdale CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 9, 2003

Property Information

Block135.18
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
40%
Improvement Value:$157,100
60%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,739+5.3%
2024$4,502+3.4%
2023$4,354+0.4%
2022$4,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 11665, Page 1491

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 5329, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1995