Skip to content

2705 Brookdale CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block135.18
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$184,700
65%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187+5.3%
2024$4,928+13.2%
2023$4,354+0.4%
2022$4,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000
Sq Ft1,689DeedBook 20035, Page 993Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$225,500
DeedBook 14625, Page 396

Property Sale

Sale
$154,400
DeedBook 5319, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1995