Skip to content

2676 Silver Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$424,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block135.18
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
34%
Improvement Value:$200,800
66%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,517+5.3%
2024$5,241+19.4%
2023$4,391+0.5%
2022$4,371+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$424,000
Sq Ft1,814DeedBook 19458, Page 493Recorded8/14/2023

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 5322, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1995