Skip to content

2684 Silver Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block135.18
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$186,100
65%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,213+5.3%
2024$4,952+12.2%
2023$4,414+0.4%
2022$4,395+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 16843, Page 1167Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 15980, Page 1976Recorded1/9/2015

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14969, Page 629

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5402, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1996