Skip to content

2736 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block135.18
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,340
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$171,700
63%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,700+5.5%
2024$4,453+14.1%
2023$3,904+0.4%
2022$3,887+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,340DeedBook 18623, Page 1866Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 5330, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1995