Skip to content

2744 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block135.18
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,739
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,600
65%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,954+0.2%
2024$4,944+16.0%
2023$4,261+0.5%
2022$4,242+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,739DeedBook 18630, Page 1003Recorded8/16/2021

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 5367, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1996