Skip to content

2770 Meadow Lake DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block135.18
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
38%
Improvement Value:$178,000
62%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,193+5.3%
2024$4,933+13.3%
2023$4,354+0.4%
2022$4,335+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,689DeedBook 17760, Page 1858Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 12351, Page 1151

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 5326, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1995