Skip to content

2716 Brookdale CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block135.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,444
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
37%
Improvement Value:$169,700
63%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,627+5.5%
2024$4,384+16.2%
2023$3,774+0.5%
2022$3,757-2.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 17417, Page 990Recorded3/22/2019

Property Sale

Sale
$209,900

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 16198, Page 1073Recorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15231, Page 1161

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 11408, Page 1256

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5502, Page 69

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 5319, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1995