Skip to content

2621 Lancaster LaneToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block135.20
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
38%
Improvement Value:$179,600
62%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,277+5.3%
2024$5,013+7.1%
2023$4,681+0.4%
2022$4,661+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 17228, Page 1103Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$177,600
DeedBook 5310, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1995