Skip to content

2658 Blissfield LaneToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block135.20
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,838
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
38%
Improvement Value:$170,200
62%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,978+11.1%
2024$4,479+2.2%
2023$4,384+0.5%
2022$4,363+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,838DeedBook 19423, Page 1680Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 5316, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1995