Skip to content

2848 Lenox StreetToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 10, 2013

Property Information

Block135.21
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,375
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$246,100
72%
Total Assessment$344,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270+5.3%
2024$5,956+4.0%
2023$5,725+0.4%
2022$5,700+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 15507, Page 243

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 11255, Page 1587

Property Sale

Sale
$201,850
DeedBook 5578, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1997